Očkovací průkaz je cenným dokumentem

K očkování neodmyslitelně patří kromě samotné aplikace vakcíny také administrativa. Zapisování vakcinace do očkovacího průkazu ale není jen formalita. Záznamy mají význam po celý život Jak má vypadat správný zápis do očkovacího průkazu a proč je tak důležitý?

Očkovací průkaz je cenným dokumentem

Lékař, který dítě očkuje, zapisuje informace o vakcinaci do zdravotní karty a zároveň do očkovacího průkazu. Přestože jeho podoba, co se týče velikosti či barvy dokladu, se může lišit podle toho, kdy se dítě narodilo, princip je stejný. Očkovací průkaz je základním zdrojem informací, které by se daly shrnout jako „kdo, co, kdy, kde“.

Klíčové údaje 

Očkovací průkaz noste na každé očkování a přeočkování, nejen na to povinné. U všech zápisů by mělo být od lékaře nebo navštíveného zdravotnického zařízení uvedeno:

Záznam si můžete sami zkontrolovat, abyste později nezjistili, že některý údaj nedopatřením chybí. Dohledávání chybějících informací může být komplikované zvlášť v dospělosti. „Pokud rodiče zapomenou přinést očkovací průkaz, což se někdy stává, standardně zapíšeme údaj do zdravotnické dokumentace a rodiče vyzveme, aby průkaz donesli při další návštěvě. Údaje o očkování do něj zapíšeme dodatečně,“ popisuje MUDr. Petr Kadleček. „O očkovací průkaz je opravdu potřeba pečovat,“ apeluje na rodiče pediatr.

Od dětství do dospělosti 

Kompletní údaje v očkovacím průkazu umožní, aby každý lékař, který bude dítě v budoucnu očkovat, měl jasný přehled. Nejen o předchozích vakcínách, ale i termínech, kdy očkování proběhlo. Očkovací průkaz člověka provází celý život i v době, kdy už dávno není v péči dětského lékaře. „Setkáváme se s tím, že někteří pacienti nemají očkovací průkaz kompletní. Doplnění údajů je v takovém případě žádoucí – zabrání se tím například problémům s nedokončením řádného očkovacího schématu, promeškáním přeočkování nebo nadbytečné aplikaci očkovací látky,“ vysvětluje MUDr. Petr Kadleček.

Všude s sebou 

Pokud bude vaše dítě pobývat delší dobu mimo domov, přibalte mu očkovací průkaz nebo jeho kopii mezi osobní věci. V případě nemoci nebo úrazu je průkaz pro lékaře, který dítě ošetřuje, cenným zdrojem informací.

(pak)

Zdroj:

http://www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/mezinarodni-ockovaci-prukaz
http://www.szu.cz/tema/zdravotni-a-ockovaci-prukaz

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Petr Kadleček

Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína

Poliklinika SPEA, Olomouc

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou

Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou

Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.

Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková