Infekce je situace, kdy do vnímavého organismu pronikne původce infekce (mikroorganismus) a pomnoží se v něm. Na svého hostitele pak mikroorganismy mohou působit různě intenzivně:
V základním dělení původců infekcí rozlišujeme:
Bakterie tvoří jednak přirozené osídlení hostitelského organismu, které infekcí není, a jednak jej napadají. Bakterie se množí dělením, a to i v tělesných tekutinách, bez nutnosti přítomnosti buněk, ale jejich podskupinou jsou nitrobuněčné bakterie, které k množení potřebují proniknout do buněk.
Viry jsou mikroorganismy, které samy o sobě nemohou žít a množit se. Ke svému životnímu cyklu potřebují hostitelskou buňku, jejíž orgány využijí pro vytvoření látek nutných k rozmnožení. Po naplnění buňky novými viry dojde k jejímu prasknutí, buňka zahyne a viry se uvolní do jejího okolí.
Infekce může být přenesena:
Kvasinky a plísně jsou organismy, vůči kterým je lidský organismus za normálních okolností poměrně odolný. Jsou přítomné všude ve vnějším prostředí, často tvoří i součást mikrobiálního osídlení kůže a sliznic. Přitom svému hostiteli nemusí způsobovat žádné problémy. Pokud však dojde k jejich přemnožení nebo invazi do organismu, mohou způsobit nemoc. K invazivním infekcím dochází pouze u těžkých poruch imunitní odpovědi, například při leukémii, onkologické léčbě apod.
Zdroj: http://www.cckpraha1.cz/uploads/kestazeni/hygiena.pdf