Co je to infekce

Infekce je situace, kdy do vnímavého organismu pronikne původce infekce (mikroorganismus) a pomnoží se v něm. Na svého hostitele pak mikroorganismy mohou působit různě intenzivně:

V základním dělení původců infekcí rozlišujeme:

Bakterie tvoří jednak přirozené osídlení hostitelského organismu, které infekcí není, a jednak jej napadají. Bakterie se množí dělením, a to i v tělesných tekutinách, bez nutnosti přítomnosti buněk, ale jejich podskupinou jsou nitrobuněčné bakterie, které k množení potřebují proniknout do buněk.

Viry jsou mikroorganismy, které samy o sobě nemohou žít a množit se. Ke svému životnímu cyklu potřebují hostitelskou buňku, jejíž orgány využijí pro vytvoření látek nutných k rozmnožení. Po naplnění buňky novými viry dojde k jejímu prasknutí, buňka zahyne a viry se uvolní do jejího okolí.

Infekce může být přenesena:

Kvasinky a plísně jsou organismy, vůči kterým je lidský organismus za normálních okolností poměrně odolný. Jsou přítomné všude ve vnějším prostředí, často tvoří i součást mikrobiálního osídlení kůže a sliznic. Přitom svému hostiteli nemusí způsobovat žádné problémy. Pokud však dojde k jejich přemnožení nebo invazi do organismu, mohou způsobit nemoc. K invazivním infekcím dochází pouze u těžkých poruch imunitní odpovědi, například při leukémii, onkologické léčbě apod.

Zdroj: http://www.cckpraha1.cz/uploads/kestazeni/hygiena.pdf

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková