Pneumokoková onemocnění jsou způsobená bakterií Streptococcus pneumoniae, která je všudypřítomná, protože je u významné části populace součástí běžného osídlení nosohltanu. Pokud se vyskytuje v mikrobiální flóře nebo způsobuje mírná onemocnění dýchacích cest, není tak vážným problémem. Rizikem jsou ale invazivní pneumokoková onemocnění, tedy situace, kdy pneumokok pronikne do krevního oběhu. Podle toho, kde se usadí, mohou vznikat záněty mozkových blan, zápaly plic, záněty kloubů nebo otrava krve, která může být i smrtelná. Její výskyt není tak zřídkavý.

Přenos, příznaky a léčba

Rizikovými skupinami pro tyto těžké infekce jsou zejména děti do 5 let, osoby nad 60 let a chronicky nemocní. Pneumokoky se přenáší kapénkovou cestou a nemoc má krátkou inkubační dobu. Projevuje se především horečkou s třesavkou a zimnicí, někdy i dušností, a dále řadou příznaků vyplývajících z orgánového poškození.

Léčba je možná za pomoci antibiotik, ale její záludnost spočívá v tom, že pneumokok je nezřídka vůči antibiotikům rezistentní.

Ochrana očkováním

Jedinou dostupnou metodou, jak se bránit vzniku závažných pneumokokových nákaz, je očkování. Očkovací látka, která byla dříve k dispozici, chránila proti onemocnění až od dvou let věku. Z těchto důvodů byla k ochraně dětí mladších 2 let vyvinuta konjugovaná očkovací látka.

Očkování je možné už u kojenců od 6 týdnů a chrání je zejména před invazivními onemocněními, ale podle údajů z USA může také asi o 40 % snížit výskyt zánětů středního ucha. Efekt očkování má význam i pro neočkovanou populaci, protože sníží cirkulaci pneumokoků a tím klesne počet celkových onemocnění i u neočkovaných lidí. To platí dvojnásob u dětí, které z nějakého důvodu nelze očkovat vůbec.

Na našem trhu jsou vakcíny Pneumo 23, Prevenar 13 a Synflorix.

Očkování vakcínou Synflorix je plně hrazeno ze zdravotního pojištění, pokud jsou 3 dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku dítěte. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování provedené do 15. měsíce.

Hrazení očkování proti pneumokokům

Očkování vakcínou Pneumo 23 je plně hrazeno u:

Děti mladší 5 let mají plně hrazenou konjugovanou vakcínu při mnoha chronických onemocněních, poruchách imunity, nízké porodní váze apod.

Zdroje: http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/penumo.html

http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/penumo.html                

http://www.synflorix.cz/cena-ockovani-vakcinou-synflorix/

http://www.prevenar.cz/ockovani

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková