Medicína je o krok blíž k dětské vakcinaci jedinou injekcí
Medicína je o krok blíž k dětské vakcinaci jedinou injekcí
Očkovací látka uložená v mikroskopických částicích, ze kterých se po očkování uvolní jen první dávka vakcíny a další se do těla dostanou až později, v předem stanovený čas. Tak by se dal stručně přiblížit objev vědců z Massachusettského technologického institutu.
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA už svoji přelomovou technologii otestovali na myších. Objev je s to zásadně změnit podobu očkování.
Seznamte se s revoluční technologií
Mikroskopické částice se dají popsat třeba jako miniaturní balíčky vyrobené z polymerů, které se naplní očkovací látkou a utěsní víčkem. Právě materiál těchto mikroskopických balíčků může být při výrobě zpracován tak, aby se rozložil v požadovaném čase. Vyzkoušen byl zatím interval 9, 20 a 41 dnů od podání injekce.
Pracuje se i na částicích, které mohou obsaženou očkovací látku uvolnit až po několika měsících.
Objev zatím nedospěl do fáze, aby byl zkoušen na lidech, ale jasně naznačuje směr, kterým se výzkum v oblasti vakcín ubírá.
Popsaný postup by znamenal revoluční změnu nejen v očkování, ale i v případech, kdy pacienti pravidelně dostávají dávky léků.
Co by se změnilo při očkování
Výzkumný tým z MIT se domnívá, že tento způsob vakcinace by měl pozitivní dopad na očkování všude na světě. Nejvýraznější by byl přínos v rozvojových zemích, kde děti nemají lékařskou péči k dispozici tak samozřejmě jako jinde na světě. Při jedné návštěvě lékaře by děti mohly být očkovány všemi potřebnými vakcínami najednou. Posilovací dávky, které zajistí plnou účinnost vakcíny, by byly v těle dítěte připraveny k pozdějšímu uvolnění.
Jak bude výzkum pokračovat?
Materiál, ze kterého byly vyrobeny částice nesoucí očkovací látku, je plně biokompatibilní a již dříve byl schválen k používání v medicíně – například v implantátech nebo šicích materiálech. Dalším krokem ve výzkumu jsou podle vědců opatření, která zajistí, že očkovací látka nebo lék uložený v mikroskopických částicích zůstane při tělesné teplotě stabilní a nezmění svoje vlastnosti po dobu uložení v těle.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková