V současné době existují jen dvě povinná očkování pro běžné cestování. Jedním je vakcína proti žluté zimnici, která je nutná pro vstup do některých zemí Jižní Ameriky a Afriky – konkrétní seznam zemí vydává každoročně WHO (Světová zdravotnická organizace). Očkování musí být provedeno nejméně 10 dnů před vstupem do dané země a patřičným způsobem zaznamenáno do mezinárodního očkovacího průkazu.
Druhým povinným očkováním je speciální vakcína proti čtyřem podtypům meningokoků, kterou podle rozhodnutí Světové zdravotnické organizace (WHO) musí mít každý poutník do Mekky. Pouť do Mekky se každoročně stávala zdrojem meningokokových nákaz, které pak poutníci zavlekli do svých domovských zemí, kde se utvořila ohniska mezi jejich příbuznými a známými. Tato vakcína není v ČR běžně dostupná, ale lze ji získat individuálním dovozem.
Zdroj: BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.
Někteří cestovatelé jsou překvapeni, že podmínky ke vstupu do některých zemí se liší podle toho, odkud cestují. Pokud například ze zkušenosti vědí, že na Seychely byli při letu z Evropy vpuštěni i bez očkování proti žluté zimnici, neočekávají potíže ani při letu z Afriky. Ale to je chyba. Některé země vyžadují u cestovatelů přicházejících ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, potvrzení o očkování. Důvodem je to, že v cílové zemi existují podmínky k přenosu žluté zimnice (jsou přítomna rezervoárová zvířata i komáři, kteří ji přenášejí). Tyto země se tak brání proti zavlečení nemocí, které se u nich ještě nevyskytují, ale potenciálně je ohrožují. Z toho také plyne, že samotný fakt, že se vám podařilo bez očkování dostat do země, ve které se vyskytuje žlutá zimnice, není důvod k radosti. Je možné, že bez očkování nebudete moci ze země odjet.
Tyto situace pomáhají vyřešit odborníci v očkovacích centrech, jež mají k dispozici informace o veškerých očkováních, která jsou požadována.
Zdroj: BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.