Jak očkování chrání

Očkováním se většinou snažíme v organismu napodobit situaci, která vzniká při infekci. Aktivní složka vakcíny (antigen) pronikne do organismu a z místa aplikace se pomocí speciálních buněk dostane do spádových mízních uzlin. A právě tam začíná stimulovat imunitní systém. Podle povahy antigenu se vytvářejí buď protilátky, nebo buňky, které si antigen pamatují a dovedou proti němu bojovat. Tyto prvotní procesy trvají přibližně týden. Pak přijde na řadu velmi účinný přenos informací mezi danou mízní uzlinou a slezinou. Dochází k další tvorbě protilátek a zpřesnění práce ochranných buněk. Opakované podání vakcíny zvyšuje hladinu protilátek a dále zpřesňuje práci ochranných buněk. Trvání vzniklé ochrany závisí na typu vakcíny a inkubační době infekce.

Živá/neživá

Při použití živé oslabené vakcíny může být imunita doživotní i po podání jedné dávky. Původce se v organismu množí jako při skutečné infekci a imunitní systém silně povzbuzuje. Při použití neživých vakcín je však třeba podat více dávek, obvykle dvě nebo tři, a pak pravidelně přeočkovávat, aby byla schopnost imunitní reakce udržena.

Délka inkubační doby

Pokud jde o choroby s dlouhou inkubační dobou, stačí podat vakcínu, která už po základním očkování navodí tzv. imunologickou paměť. I po několika letech, kdy poklesne hladina protilátek nebo ochranných buněk pod úroveň nutnou k okamžité imunitní reakci, zůstanou v organismu buňky paměťové. Po proniknutí původce s dlouhou inkubační dobou pak má dostatek času na obnovení reakce podle paměťových buněk, zatímco útočník se pomalu množí, a než se dostane ke slovu, imunitní systém ho zlikviduje. Na tomto principu je založeno zejména očkování proti infekční žloutence typu B.

Zdroj: BERAN, Jiří. Očkování: otázky a odpovědi. Praha: Galén, c2006. ISBN 80-7262-380-X.

 

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková