Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?
Ohrožené těhotenství
Plané neštovice si většina z nás spojuje se svědivými puchýři na kůži. Onemocnění obecně patří k těm lehčím, v dospělosti ho však může provázet řada komplikací. Nemoc může být nebezpečná hlavně pro těhotné ženy a pro pacienty s poruchami imunity. Z jakého důvodu?
Plané neštovice prodělané v těhotenství ohrožují nenarozené dítě – miminko se může narodit s deformovanými končetinami či poškozeným zrakem a mozkem. Nastávajícím matkám hrozí jak spontánní potrat, tak předčasný porod.
Osoby s oslabenou obranyschopností, například kvůli vrozeným poruchám imunity nebo probíhající chemoterapii, ohrožují při neštovicích komplikace, jako je zápal plic či postižení nervové soustavy.
Vakcína pro dospělé
Ochranu dospělých proti planým neštovicím zajistí vakcína, která u nás patří mezi doporučená, nikoliv povinná očkování a dosahuje vysoké účinnosti. Očkování je možné i poté, co dospělý přijde do styku s nemocí – ideálně do 3–5 dnů. Účinnost vakcíny v takovém případě ale klesá. Očkování proti planým neštovicím zároveň snižuje pravděpodobnost výskytu pásového oparu. Vakcína patří mezi živé očkovací látky. To znamená, že obsahuje oslabený virus způsobující plané neštovice (virus varicella zoster). Očkovat by se proto neměly těhotné ženy, které by vakcína mohla ohrozit stejně jako prodělané plané neštovice.
Bez strupů a jizev
Očkování proti planým neštovicím není určeno jen dospělým či dospívajícím. Očkovat se mohou i děti, a to od 9. měsíce věku. Počet dávek a rozestup mezi nimi doporučí lékař podle věku dítěte. I u této vakcíny platí, že její případné nežádoucí účinky, jako je zarudnutí nebo otok v místě vpichu injekce, představují mnohem menší riziko než samotné onemocnění.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.
Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková