Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků
Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků
Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína snížila v zemích s vysokou mírou proočkovanosti za posledních 10 let množství nakažených až o 90 %!
První výsledky plošné vakcinace
Ačkoli očkování proti HPV není povinné, je v zahraničí daleko vyšší proočkovanost než v České republice. Ve více než 130 státech po celém světě bylo vydáno celkem 187 milionů dávek této vakcíny. Výsledkem je nejen pokles počtu abnormalit na děložním čípku (tedy přednádorových změn), ale snížil se i počet případů výskytu genitálních bradavic.
Snížením počtu nákaz některými typy HPV, konkrétně typy 6, 11, 16, 18, poklesl výskyt onemocnění, s jejichž vznikem tyto typy HPV souvisejí. Už během prvních 4 let po zavedení tzv. kvadrivalentní vakcíny (tj. vakcína, která chrání právě před uvedenými 4 typy HPV) do praxe došlo k poklesu:
prekanceróz (přednádorových změn) na děložním čípku,
genitálních bradavic.
Tato fakta potvrdila vedoucí výzkumu Suzanne Garlandová z Royal Woman’s Hospital v Austrálii.
Ohrožen je téměř každý
Infekce lidským papilomavirem (HPV) je nejčastější pohlavně přenosná nákaza virového typu. Šíří se všemi způsoby provedení pohlavního styku. Před zavedením očkování byli téměř všichni sexuálně aktivní muži i ženy jedním nebo více typy tohoto viru nakaženi.
Přibližně 1 ze 100 nositelů tohoto viru onemocní rakovinou.
HPV infekce způsobuje prakticky všechny případy rakoviny děložního čípku (přičemž HPV typy 16 a 18 stojí za přibližně 70 % případů této rakoviny).
Současně zvyšuje riziko vzniku karcinomu zevních rodidel, penisu, řiti a krku.
Rakovinou tedy virus ohrožuje nejen ženy, ale i muže. Celkově způsobuje HPV asi 5 % všech případů zhoubného bujení na celém světě. Riziko nákazy roste s častým střídáním partnerů. Nicméně nakazit se můžete i při první sexuální zkušenosti. A i když budete dodržovat pravidla bezpečného sexu, nemusí to stačit. Kondom sice snižuje riziko přenosu, ale k infekci přesto může dojít, a to přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Proto je očkování proti HPV tak důležité.
Přínos očkování
Vědci analyzovali 58 studií z 9 zemí světa a došli k závěru, že v zemích s vysokou mírou proočkovanosti proti HPV, mezi které patří také například Austrálie, klesl:
o 90 % výskyt genitálních bradavic,
o 45 % vznik nižšího stupně buněčných změn na děložním čípku,
o 85 % nástup vyššího stupně buněčných změn na děložním čípku, který lze označit jako „předstupeň“ opravdové rakoviny.
Výzkum ukázal, že vakcína je nejúčinnější u dospívajících, kteří ještě pohlavní styk neměli a s infekcí HPV se ještě nesetkali. Vakcína je určena jak dívkám, tak chlapcům.
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?
Diagnóza zněla neúprosně – meningokok. Šance na přežití: čtyři procenta. Postupně jí selhávaly orgány, lékaři museli přikročit k amputaci obou dolních končetin ve stehně… Výsledek?
Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková