Očkování má na našem území dlouhou tradici. Začalo už v roce 1803 a první očkovanou nemocí byly pravé neštovice. Koncem 19. století se přidalo očkování proti vzteklině. Po druhé světové válce byly zařazeny další očkovací látky. Díky práci československých dětských lékařů byla brzy vysoká proočkovanost a výskyt nebezpečných infekčních nemocí, jako je např. záškrt, výrazně poklesl. Dnešní obyvatelé České republiky tato onemocnění ani rizika s nimi spojená téměř neznají a to je také jeden z důvodů, proč se domnívají, že je očkování již zbytečné a že samo o sobě přináší více rizik než výhod. Tyto nemoci ale, kromě pravých neštovic, nezmizely a jsou pro své potenciální hostitele nadále rizikem.
V dnešní době intenzivního cestovního ruchu se nelze spoléhat na to, že na našem území je výskyt některých nemocí zřídkavý: vnímavé osoby si je mohou přivézt ze zahraničí a nakazit jimi další, jak se již v poslední době opakovaně stalo.
Zdroje:
http://www.prolekare.cz/casopis-lekaru-ceskych-clanek/mala-historie-infekcnich-nemoci-od-padesatych-let-minuleho-stoleti-a-vyznam-ockovani-55691
http://www.vakcinace.eu/data/files/brozura_ockovani_aifp.pdf
Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.
Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková