Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!

Vzteklina u nás v současnosti nepatří mezi často probíraná témata. Je v našich končinách důvod k obavám z tohoto virového onemocnění nervové soustavy?

Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!

Vzteklina je infekční onemocnění, které postihuje mozek a míchu. Člověk může onemocnět po kousnutí nakaženým zvířetem i při manipulaci s uhynulým živočichem. Zdrojem infekce jsou tělní tekutiny, zejména sliny.

Jak vzteklinu poznat 

Projevy nemoci u člověka připomínají zpočátku virózu.

U zvířat patří k typickým projevům vztekliny nadměrné slinění, pěna u úst a poruchy hybnosti. Dále jde o změny chování, zejména plachost, přestože za normálních okolností je zvíře společenské. Varovným signálem je též přítulnost, která není typická pro volně žijící zvířata.

Vyskytuje se u nás?

V České republice nebyla vzteklina v posledních více než 10 letech u volně žijících zvířat zaznamenána. Naše území je tedy úředně prohlášeno za oblast bez výskytu této nemoci. Riziko nákazy ovšem není možné úplně vyloučit, protože vzteklina se k nám může dostat ze zemí, kde se tato nemoc vyskytuje (například z Rumunska, Polska, Slovenska). Majitelé psů by neměli zapomínat, že jsou povinni nechat svoje zvířata proti vzteklině očkovat, a to v pravidelných intervalech.

Kdy nastupuje vakcína

U většiny obyvatel ČR nepatří očkování proti vzteklině mezi běžně prováděné vakcinace (výjimkou jsou některá riziková povolání). Pokud ale existuje i pouhé teoretické riziko, že se člověk mohl nakazit, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře. Ten zahájí tzv. postexpoziční očkování – tedy aplikaci několika očkovacích dávek až po případné nákaze. Tato forma vakcinace pomůže tělu zlikvidovat onemocnění v raném stadiu dřív, než dojde k rozvoji příznaků nemoci. Pokud by vzteklina propukla, je ve většině případů smrtelná. Na její léčbu neexistuje lék.

Nesahat! 

Jak případné riziko co nejvíce snížit? 

  1. Vyhýbejte se kontaktu s volně žijícími či podezřelými zvířaty – nekrmte je ani se k nim nepřibližujte.
  2. Pokud najdete uhynulé zvíře, nedotýkejte se ho.
  3. Obezřetnost je nutná zejména u lišek, netopýrů či jezevců. V cizině patří k rizikovým živočichům potulní psi, kočky a opice.

(pak)

Zdroje:

https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/vzteklina/

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/tc/rabies-topic-overview#1

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.

Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl

Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl

Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.

Kdy je lepší očkování odložit

Kdy je lepší očkování odložit

Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková