Úhradu některých očkování čekají změny
Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?
Kdyby tak bylo možné podávat vakcínu proti všem typům rakoviny… Je však skvělé, že funguje alespoň očkování proti nádorům způsobeným lidskými papilomaviry HPV. Už jste o něm slyšeli?
Lidské papilomaviry HPV jsou viry, kterými je promořená velká část populace. Z projevů, které na sobě můžeme sami najít, způsobují například bradavice nebo genitální bradavice. Většina lidí nakažených papilomaviry HPV ale vůbec žádné projevy nemá. Problém pak nastává tehdy, když bez našeho vědomí probíhá chronická infekce, která dráždí buňky kůže nebo sliznice natolik, že se zvrhnou a stanou se základem zhoubného nádoru. Tyto nádory se nejčastěji vyskytují:
Papilomaviry HPV se velice snadno šíří, a to zejména tehdy, když o nich nevíme, což je především u genitální infekce. Najdou se však i takoví lidé, kteří vědomě s bradavicemi na nohou navštěvují plovárny, fitcentra a jiná místa, kde se chodí naboso. Ti nejméně zodpovědní souhlasí s nechráněným pohlavním stykem, i když vědí, že mají bradavice na pohlavních orgánech nebo v okolí řitního otvoru.
Kvůli přenosu papilomavirů HPV pohlavním stykem se očkují děti obou pohlaví ve věku „před vstupem do světa dospělých“, tedy od 9 let výše. Základní očkovací schéma u osob ve věku 9‒14 let obsahuje dvě dávky vakcíny, u osob ≥ 15 let potom tři dávky. Potřeba posilovací dávky zatím nebyla jednoznačně stanovena, ale předpokládá se, že ochrana by měla trvat minimálně 10 let.
Z vakcíny ale nemají prospěch jen děti. Očkovací látka prokazuje dobré služby i dospělým.
(pez)
Zdroj:
www.cdc.gov
Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?
Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.
Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?