Očkování proti rakovině? Neuvěřitelné se stalo běžnou praxí

Kdyby tak bylo možné podávat vakcínu proti všem typům rakoviny… Je však skvělé, že funguje alespoň očkování proti nádorům způsobeným lidskými papilomaviry HPV. Už jste o něm slyšeli?

Očkování proti rakovině? Neuvěřitelné se stalo běžnou praxí

Lidské papilomaviry HPV jsou viry, kterými je promořená velká část populace. Z projevů, které na sobě můžeme sami najít, způsobují například bradavice nebo genitální bradavice. Většina lidí nakažených papilomaviry HPV ale vůbec žádné projevy nemá. Problém pak nastává tehdy, když bez našeho vědomí probíhá chronická infekce, která dráždí buňky kůže nebo sliznice natolik, že se zvrhnou a stanou se základem zhoubného nádoru. Tyto nádory se nejčastěji vyskytují:

Proč očkovat?

Papilomaviry HPV se velice snadno šíří, a to zejména tehdy, když o nich nevíme, což je především u genitální infekce. Najdou se však i takoví lidé, kteří vědomě s bradavicemi na nohou navštěvují plovárny, fitcentra a jiná místa, kde se chodí naboso. Ti nejméně zodpovědní souhlasí s nechráněným pohlavním stykem, i když vědí, že mají bradavice na pohlavních orgánech nebo v okolí řitního otvoru.

Kvůli přenosu papilomavirů HPV pohlavním stykem se očkují děti obou pohlaví ve věku „před vstupem do světa dospělých“, tedy od 9 let výše. Základní očkovací schéma u osob ve věku 9‒14 let obsahuje dvě dávky vakcíny, u osob ≥ 15 let potom tři dávky. Potřeba posilovací dávky zatím nebyla jednoznačně stanovena, ale předpokládá se, že ochrana by měla trvat minimálně 10 let.

Vakcína pomáhá i dospělým

Z vakcíny ale nemají prospěch jen děti. Očkovací látka prokazuje dobré služby i dospělým.

(pez)

Zdroj: 
www.cdc.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.

Úhradu některých očkování čekají změny

Úhradu některých očkování čekají změny

Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?

Sezóna klíšťat je tady. Chráníte se dostatečně?

Sezóna klíšťat je tady. Chráníte se dostatečně?

Klíšťová encefalitida patří mezi nemoci, které přenášejí nakažená klíšťata. Jedná se o nepříjemný a nebezpečný zánět mozku nebo mozkových blan. Už jste se nechali očkovat? A víte, proti čemu přesně vás tato vakcína ochrání?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková