Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.

Bezpečné hřiště či dětská herna? Jedině s očkováním!

Děti jsou obecně náchylnější k infekčním onemocněním než dospělí. Přestože je dětské tělo nastaveno tak, aby s případnou nákazou bojovalo, není důvod čelit nemocem, proti kterým lze očkovat.

Vakcíny zasluhující pozornost

Očkování proti hepatitidě B je zahrnuto do povinné vakcinace (je součástí tzv. hexavakcíny). Pokud tedy váš potomek absolvoval všechna předepsaná očkování, je proti tomuto infekčnímu onemocnění chráněn. Tím ale prevence proti hepatitidě nekončí. Před dalším typem této nemoci postihující játra, hepatitidou A, je možné a vhodné chránit děti samostatnou vakcínou. Žloutenka A se také nazývá nemocí špinavých rukou – proto je správná hygiena stejně důležitá jako očkování.

Přidejte i očkování proti „klíšťovce“

Mnoho venkovních hřišť se nachází na trávě, což znamená riziko v podobě klíšťat. Očkování proti klíšťové encefalitidě spolehlivě ochrání děti již od jednoho roku věku. Investice do této vakcíny se vyplatí, i pokud nejste příznivci pobytu v lesích a navštěvujete převážně městská hřiště – klíšťata se totiž vyskytují i na sídlištích či v parcích.

Kvalita hřišť 

Obáváte se, že písek na hřišti může být zdrojem různých nebezpečných bacilů? Pak pro vás máme dobrou zprávu: veřejně přístupná venkovní pískoviště jsou u nás pravidelně kontrolována hygienickými stanicemi. Provozovatelé dětských hřišť se musí starat o kvalitu písku a sledovat, zda není znečištěn mikroorganismy, chemickými látkami či parazity.

Co číhá v dětských hernách 

Kryté zábavní parky, na které dojde při deštivém počasí, jsou na rozdíl od venkovních hřišť rizikové v tom, že se děti shromažďují v uzavřených prostorách. Takové prostředí nahrává šíření například pneumokokových infekcí. Děti i dospělí se mohou nakazit pouhým kýchnutím nebo zakašláním. Proti onemocněním způsobeným pneumokokem, tedy bakterií Streptococcus pneumoniae, spolehlivě chrání očkování. Je určeno všem věkovým kategoriím.

(pak)

Zdroje:

http://www.playgroundequipment.com/playground-safety-and-health-the-importance-of-vaccinations/

http://www.academia.edu/6930291/Are_children_attending_child_play_areas_at_risk_of_infectious_disease

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Podzim jako ideální období pro prevenci a ochranu před nemocemi

Když se na podzim začne venku ochlazovat a přibývá deštivých dní, mnoho lidí má obavy, že takové počasí „odstoná“. Napovíme, co udělat, abychom zůstali v co nejlepší kondici.

Netrapte děti rotavirózou. Očkování snesou daleko líp

Netrapte děti rotavirózou. Očkování snesou daleko líp

Rotaviróza. Zní to celkem nevinně, asi jako rýma nebo chřipka. Možná si řeknete, proč očkovat proti nějaké obyčejné viróze. Ve skutečnosti jde ale o vysoce nakažlivou infekci, která může nejen u dětí skončit fatálně.

Nežádoucí účinky očkování? Zahoďte zbytečné obavy

Nežádoucí účinky očkování? Zahoďte zbytečné obavy

Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková