Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní

Pryč jsou doby, kdy nás klíšťata ohrožovala jen několik týdnů v roce. Spolu se změnou klimatu a stále teplejšími zimami se jejich aktivita prodloužila téměř na celý rok!

Před klíšťaty nejste nikdy v bezpečí, pokud nejste očkovaní

Tradičně se za nejvyšší aktivitu klíšťat opravdu považovalo období od května do července, ale vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám musíme s aktivními klíšťaty počítat od března do listopadu. V případě velmi teplých zim, jako byla ta na přelomu let 2006 a 2007, nemusí aktivita klíšťat ustat vůbec. To není jen teorie – němečtí vědci zjistili, že v městském parku v Berlíně byla během této zimy aktivita klíšťat skutečně nepřetržitá.

Tam, kde je teplo a vlhko

Výskyt a aktivita klíšťat jsou do značné míry závislé na klimatických podmínkách. Mají ráda teplo, ale zejména vlhko. Jakmile na jaře vystoupá teplota nad nulu, klíšťata získávají značnou aktivitu a uchovávají si ji po celé jaro, zvláště je-li dostatečně deštivé. V létě se jejich životní podmínky zhoršují, horko a sucho jim nevyhovuje, proto v srpnu a září obvykle pozorujeme úbytek aktivity. Ten se však někdy nedostaví, pokud častěji prší a nedojde k proschnutí vegetace.

Česko stále nechvalně vévodí

S aktivitou klíšťat stoupá riziko napadení člověka. V roce 2016 v ČR poměrně mírná zima a brzká aktivita klíšťat způsobily, že se první případy klíšťové encefalitidy objevily už v únoru a k první nákaze se smrtelným průběhem došlo už v dubnu. Česká republika je po dlouhou dobu na prvním místě v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci celé Evropské unie.

Repelenty nejsou jistota

Nespecifická preventivní opatření v ochraně před nemoci přenášenými klíšťaty, jako repelent či prohlídka těla, jsou sice taky důležitá, sama o sobě však nestačí. V ohnisku nákazy se častěji než dospělé samičky vyskytují menší nymfy, které na těle lehce přehlédneme, zejména ve vlasech, v intimní oblasti nebo podpaží. Navíc přibývá i nákaz způsobených konzumací nepasterizovaného mléka.

Jedinou spolehlivou ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování.

(pez)

Zdroj: DAUTEL, Hans, Cornelia DIPPEL, Daniel KÄMMER, Anita WERKHAUSEN, Olaf KAHL. Winter activity of Ixodes ricinus in a Berlin forest. International Journal of Medical Microbiology [online]. 2008, 298, 50-54 [cit. 2017-02-08]. DOI: 10.1016/j.ijmm.2008.01.010. ISSN 14384221.

http://www.tribune.cz

http://www.khsstc.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Očkování proti klíšťovce není jen pro děti

Dospělí se v přírodě chovají jinak než děti a dovedou se spíše vyhnout napadení klíštětem. Pravděpodobnost onemocnění a také trvalé následky ale se stoupajícím věkem rostou. Kdo se tedy potřebuje chránit před klíšťovou encefalitidou?

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Hnisavá meningitida. Na antibiotika nespoléhejte a raději se chraňte

Hnisavá meningitida. Na antibiotika nespoléhejte a raději se chraňte

Hnisavá meningitida (zánět mozkových blan) je závažné onemocnění. Vzniká náhle a bez léčby je téměř ve všech případech smrtelná. Ani včasná léčba nemusí vždy zachránit život nebo zabránit trvalým následkům. Nejlepší je proto nemoci předcházet.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková