Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné

Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.

Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné

Při sledování televizních zpráv byste si mohli myslet, že největším rizikem pro plíce jsou SARS (virový syndrom akutního selhání dýchání) a nemoci vyvolané podobnými viry. Ale není to pravda. České pacienty ohrožují hlavně bakteriální záněty/zápaly plic, především ten pneumokokový.

Jeho příčinou je bakterie Streptococcus pneumoniae (krátce pneumokok). Ta u mnoha lidí běžně obývá ústní dutinu a horní dýchací cesty. Šíří se kapénkami při kašli nebo přímým kontaktem, potkat se s ní tedy můžete kdekoli. Když bakterie nalezne vnímavého jedince, je schopná vyvolat řadu infekcí. U dětí i u dospělých patří mezi ty nejobávanější zápaly plic.

Pneumokok nenapadá jen plíce

Příznaky se někdy dostaví brzy po nakažení. Nejčastěji jsou to horečka s třesavkou, schvácenost, bolest na hrudi, obtížné dýchání a kašel. Stav některých nemocných se zkomplikuje natolik, že je nutný dočasný pobyt v nemocnici. Kašel může přetrvávat i několik týdnů po vyléčení, stejně jako výrazná únava.

Ještě horší je, že některé kmeny pneumokoků se v plicích nezastaví a útočí dál. Pronikají do krevního oběhu a způsobují v těle celkovou otravu. Ta mívá v nejtěžších případech za následek i selhání jednoho nebo více životně důležitých orgánů a smrt.

Chraňte se očkováním

Riziko zápalu plic výrazně vzrůstá ve stáří. Obranyschopnost organismu se s věkem přirozeně snižuje. Obtížněji proto odoláváme infekcím, léčení nám trvá déle a častěji nám hrozí komplikace. Dokonce i zdravý a aktivní senior má zvýšené riziko pneumokokového zápalu plic.

Ve větším nebezpečí se ocitáme i při oslabení imunity. Narušit obranyschopnost může například jiné onemocnění nebo nezdravý životní styl. Ohroženi jsou především:

Jedinou ochranu před agresivními kmeny pneumokoků představuje očkování. Pokud se jim chcete ubránit, zeptejte se svého lékaře, která vakcína je pro vás nejvhodnější.

(pez)

Zdroj: www.whopneu.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Kuřáci, očkování proti pneumokokům chrání i vás!

Kuřáci, očkování proti pneumokokům chrání i vás!

Nemoci způsobené pneumokoky nejsou žádná legrace pro děti ani dospělé. Mezi dospělými mají nejvíce spadeno na seniory, dlouhodobě nemocné a také na kuřáky.

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?

Potřebují miminka očkování proti pneumokokům?

Potřebují miminka očkování proti pneumokokům?

Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková