Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Očkování proti lidskému papilomaviru (známý také pod zkratkou HPV) je v České republice plně hrazeno ze zdravotního pojištění pro všechny dívky a chlapce ve věku 13 let. Přesto některé rodiny váhají, jestli nechávat očkovat i chlapce. Myslí si totiž, že HPV se týká jen dívek a žen. Tak tomu ale vůbec není.

Očkování proti HPV je důležité i pro kluky. Víte proč?

Lidský papilomavirus je nejčastější sexuálně přenosná infekce, která je často bez příznaků. HPV viry napadají populaci bez rozdílu věku a pohlaví, během života se jimi nakazí 80 % žen i mužů.

U velké části z nich spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % časem vyvolá méně nebo více závažná onemocnění. Dopředu ovšem není možné určit, u koho bude mít působení viru vážné následky a u koho nikoliv.

Nejčastěji je HPV spojováno s rakovinou děložního čípku. Právě odtud pramení chybný názor, že chlapcům nehrozí onemocnění vyvolaná tímto virem. HPV ale způsobuje i další typy rakoviny, a to nejen u žen, ale i u mužů. Jedná se například o rakovinu anu (anální okraj a kanál). HPV také stojí za nezhoubnými, ale často úpornými genitálními bradavicemi, které mohou ovlivnit jak naše fyzické zdraví, tak přinést psychické a sociální problémy.

Očkovaný chlapec může snížit riziko přenosu HPV infekce a ochránit před nemocemi způsobenými HPV infekcemi nejen sám sebe, ale i svoji budoucí partnerku.

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Kdy nechat nemocné dítě doma?

Kdy nechat nemocné dítě doma?

Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka do školy, nebo ho raději omluvit? Je to jen drobné nachlazení, nebo něco vážnějšího?

Plané neštovice ohrožují více dospělé než děti

Plané neštovice ohrožují více dospělé než děti

Plané neštovice jsou jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se léčí děti předškolního a školního věku. Pokud jste je ovšem v dětství neprodělali, měli byste pamatovat na to, že v dospělosti mohou mít plané neštovice závažnější průběh. Existuje účinná ochrana?

Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Příběhy pacientů – dětí s komplikacemi záškrtu narůstají

Média v posledních letech plní smutné příběhy dětí, které podlehly komplikacím záškrtu. Nebezpečná nemoc, která byla nejen v Evropě dlouhá léta považována za téměř vymýcenou, se znovu objevuje. Jedním z důvodů je narůstající vlna odporu proti očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková