Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Strach z autismu patří mezi rodiči, kteří mají pochybnosti o bezpečnosti očkování, k nejčastěji uváděným obavám. Souvislosti mezi vakcínami a poruchami autistického spektra ale nebyly nikdy vědecky potvrzeny. Co se tedy na rozvoji autismu podílí, když očkování to není?
Poruchy autistického spektra, mezi které patří kromě dětského autismu také Aspergerův syndrom nebo dezintegrační porucha, se projevují různými problémy v komunikaci a jednání s ostatními lidmi. Autisté mají potíže porozumět běžným reakcím okolí. Jsou pro ně typické také poruchy učení a narušení představivosti. Některé mozkové funkce autistů jsou v nepořádku, aniž by byla známa přesná příčina těchto problémů.
Konkrétní důvody, proč k poruchám autistického spektra dochází, jsou i přes velkou pozornost věnovanou této oblasti dodnes neznámé. Na jejich vzniku se ale podle lékařů podílí:
V posledních 15 letech přibývají děti, u kterých byl diagnostikován autismus, na celém světě. V Kanadě sledují nárůst až o 95 %, v USA více než o 120 %. V praxi to znamená, že jedno osmileté dítě z 68 trpí nějakou formou poruchy mentálního vývoje. Nárůst počtu případů však může souviset i s větší pečlivostí při vyšetřování dětí a s vyšší pozorností, která je v současnosti autismu věnována.
Z odborných databází, ve kterých se shromažďují informace o vědeckých studiích, lze vyčíst, že souvislost autismu s očkováním nebyla nikdy potvrzena. Stovek výzkumů se účastnil více než milion dětí. Spojitost nebyla prokázána ani u vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, která odstartovala na základě jedné falešné studie celou řetězovou reakci obav z autismu po očkování.
„Skutečnost, že bylo provedeno velké množství výzkumů, které spojitost vzniku autismu s provedeným očkováním nepotvrdily, neberou někteří rodiče vážně. Naopak zmíněná kontroverzní studie dr. Wakefielda, jejíž závěry byly dalšími studiemi vyvráceny, jim obvykle pro jejich rozhodnutí neočkovat stačí,“ říká dětský lékař Petr Kadleček. Dodává, že tento přístup se paradoxně objevuje i u rodičů, kteří své starší děti nechali řádně očkovat. V takových případech převládají emoce a i kvalitní argumentace obvykle selhává. „Je tedy potřeba opakovaně upozorňovat na dezinformace, které se v souvislosti s autismem objevují.“
(pak)
Zdroje:
https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/autism.html
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X14006367
Vizitka lékaře:
MUDr. Petr Kadleček
Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína
Poliklinika SPEA, Olomouc
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Od ledna 2024 budou zdravotní pojišťovny hradit očkování proti lidským papilomavirům (HPV) větší skupině dospívajících, než tomu bylo doposud. V posledních letech proplácely vakcíny dětem ve věku 13 let, zatímco nově se bude úhrada týkat věkových skupin dívek i chlapců od 11 do dosažení 15 let. Tato změna je dána novelizací některých zákonů – o ochraně veřejného zdraví a s ním souvisejícího zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.