Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl
Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Zatímco některé typy očkovacích látek poskytují prakticky doživotní ochranu, u jiných má tato ochrana s přibývajícím věkem tendenci slábnout. Aby se v organismu doplnily potřebné protilátky, je nutné takzvané přeočkování. Příkladem může být vakcinace proti tetanu, záškrtu či černému kašli – tyto nemoci by nás mohly i v dospělém věku ohrozit.
Dalším důvodem očkování v dospělosti je skutečnost, že určitá onemocnění ohrožují více právě starší osoby. Navíc ve vyšším věku roste výskyt závažných zdravotních komplikací, které mohou chorobu provázet. Typickým příkladem jsou pneumokokové nákazy či pásový opar, proti kterým byste měli možnost očkování v dospělosti určitě zvážit.
Každým rokem se vytváří nová vakcína proti viru chřipky, a to v závislosti na jeho podtypu, který se aktuálně v populaci nejvíce vyskytuje. Toto očkování je doporučováno zejména osobám s chronickými chorobami či jedincům starším 65 let, pro které chřipka představuje zvýšené riziko.
Samostatnou kapitolou je pak očkování dospělých před cestou do ciziny. Existuje celá řada doporučených i povinných vakcinací v závislosti na destinaci, kam se plánujete vydat.
Dokonce i výkon určitých povolání je spojený s potřebou některých konkrétních očkování, která nejsou nebo dříve nebyla v populaci běžná. Proto je třeba jejich doplnění v dospělosti. Příkladem může být vakcinace proti žloutence typu B, kterou by měli absolvovat mimo jiné studenti medicíny, zdravotníci, hasiči nebo policisté.
(veri)
Zdroj: http://www.webmd.com/vaccines/features/adult-immunizations-boosters#1
Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.
Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.