Očkování dospělých není zbytečnost!

Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.

Očkování dospělých není zbytečnost!

Slábnoucí ochrana

Zatímco některé typy očkovacích látek poskytují prakticky doživotní ochranu, u jiných má tato ochrana s přibývajícím věkem tendenci slábnout. Aby se v organismu doplnily potřebné protilátky, je nutné takzvané přeočkování. Příkladem může být vakcinace proti tetanu, záškrtu či černému kašli – tyto nemoci by nás mohly i v dospělém věku ohrozit.

Komplikace ve stáří 

Dalším důvodem očkování v dospělosti je skutečnost, že určitá onemocnění ohrožují více právě starší osoby. Navíc ve vyšším věku roste výskyt závažných zdravotních komplikací, které mohou chorobu provázet. Typickým příkladem jsou pneumokokové nákazy či pásový opar, proti kterým byste měli možnost očkování v dospělosti určitě zvážit.

Mutující nepřítel

Každým rokem se vytváří nová vakcína proti viru chřipky, a to v závislosti na jeho podtypu, který se aktuálně v populaci nejvíce vyskytuje. Toto očkování je doporučováno zejména osobám s chronickými chorobami či jedincům starším 65 let, pro které chřipka představuje zvýšené riziko.

Cizokrajné nebezpečí

Samostatnou kapitolou je pak očkování dospělých před cestou do ciziny. Existuje celá řada doporučených i povinných vakcinací v závislosti na destinaci, kam se plánujete vydat.

Rizikové zaměstnání

Dokonce i výkon určitých povolání je spojený s potřebou některých konkrétních očkování, která nejsou nebo dříve nebyla v populaci běžná. Proto je třeba jejich doplnění v dospělosti. Příkladem může být vakcinace proti žloutence typu B, kterou by měli absolvovat mimo jiné studenti medicíny, zdravotníci, hasiči nebo policisté.

(veri)

Zdroj: http://www.webmd.com/vaccines/features/adult-immunizations-boosters#1

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.

Útok rotavirů končí i pobytem v nemocnici. Nechte dítě očkovat!

Útok rotavirů končí i pobytem v nemocnici. Nechte dítě očkovat!

Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková