Zápal plic u dětí: jak souvisí s vaším kouřením a pracovním nasazením?

Očkování proti nejčastějším původcům zápalu plic představuje nejlepší obranu před tímto nebezpečným onemocněním. Ochrana se dá posílit kojením a tím, že jako rodiče odložíte cigarety. Poradíme i další opatření.

Zápal plic u dětí: jak souvisí s vaším kouřením a pracovním nasazením?

Když se řekne zápal plic, většině z nás se asi vybaví spíše senioři. Ano, senioři jsou jednou z hlavních ohrožených skupin. Ale nejen oni! Věděli jste, že…

  1. … zápal plic má na svědomí 16 % úmrtí dětí do 5 let?
  2. … v roce 2015 připravil na celém světě o život přes 920 tisíc dětí?
  3. … nejúčinnější prevencí zápalu plic u dětí je očkování proti pneumokokům, hemofilům b, spalničkám a černému kašli?

Zápal plic je pro děti opravdu velkým nebezpečím. V rozvinutých zemích se na něj sice neumírá tolik jako v rozvojových oblastech, ale i ve vyspělém světě se významně podílí na nemocnosti a hospitalizaci dětí v nemocnicích.

Příčinou zápalu plic u dětí jsou různé mikroby:

Kojte, když můžete

Jak tedy chránit zdravé, donošené děti před zápalem plic? Základními strategiemi jsou:

  1. očkování,
  2. plné kojení v prvních měsících života.

Proti hemofilům skupiny b se děti povinně očkují už od kojeneckého věku hexavakcínou. Očkování proti pneumokokům se doporučuje pro děti od 2 měsíců, u kojenců ho hradí zdravotní pojišťovny. Proti RS virům se očkuje pasivně (hotovými protilátkami), vakcína je určená nedonošeným a jinak vysoce rizikovým dětem.

A co kojení? Jestli úspěšně kojíte, kojte. Když se vám kojení nedaří nebo není možné, nepropadejte zoufalství. Neznamená to automaticky, že své dítě vystavujete nebezpečí. Pokud jste pro úspěch kojení udělala, co jste mohla, nemáte si co vyčítat. Jestli máte rezervy, zkuste je využít.

Čím dětem škodíme

Českým dětem zvyšuje riziko zápalu plic především kouření rodičů. Ne každý bere ohledy na to, že jeho cigareta může škodit ostatním, a dětem dvojnásob.

Důležitý je také rozumný přístup k režimu dětí. Někteří rodiče posílají do školek a škol zjevně nemocné děti nebo je po nemoci nenechají dostatečně dlouho odpočinout. Jiní si užívají aktivního životního stylu a cestování bez ohledu na to, že děti musejí cestovat s nimi a znamená to pro ně fyzickou i psychickou zátěž. Ruku na srdce, máte v tomto ohledu čisté svědomí?

Právě snižování zbytečné zátěže je zásadní v předcházení všem nemocem. Dopřejme dětem zdravý a klidný prostor pro život.

(pez)

Zdroj:
www.who.int

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

Očkování podle právních předpisů – co určuje pravidla vakcinace?

V souvislosti s očkováním běžně zaznívají výrazy jako očkovací kalendář nebo povinná vakcinace a také odkazy na vyhlášky. Podívejme se tedy na očkování jinak než ze zdravotního hlediska. Řekněme si, které právní předpisy vakcinaci v České republice upravují.

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha aneb Když se děti budí s pláčem

Záněty středního ucha obvykle postihují děti, ale někdy se nevyhnou ani dospělým. Bývají velmi nepříjemné, a přitom některým z nich se dá účinně předcházet.

Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková