Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!
Vzteklina u nás v současnosti nepatří mezi často probíraná témata. Je v našich končinách důvod k obavám z tohoto virového onemocnění nervové soustavy?
Klíšťová encefalitida patří mezi nemoci, které přenášejí nakažená klíšťata. Jedná se o nepříjemný a nebezpečný zánět mozku nebo mozkových blan. Už jste se nechali očkovat? A víte, proti čemu přesně vás tato vakcína ochrání?
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které na vás může přenést infikované klíště. Kousnutí klíštěte je nejčastější příčinou infekce, ale rizikové může být například i nepasterizované kozí mléko od nakažených zvířat.
Pokud infikované klíště přenese virus do lidského těla, většinou nemoc vyvolá chřipkové příznaky, které trvají přibližně týden. Následovat může druhá fáze s horečkami, zvracením, bolestmi hlavy nebo dezorientací – to všechno jsou příznaky zánětu mozku nebo mozkových blan. Obojí někdy zanechá trvalé následky v podobě potíží s koordinací pohybu nebo slabostí končetin.
Očkování proti klíšťové encefalitidě funguje tak, že po podání vakcíny začne tělo produkovat protilátky proti viru klíšťové encefalitidy. Tyto protilátky v případě nákazy chrání před propuknutím nemoci. Jak obvykle očkování probíhá?
Jestliže trávíte hodně času v přírodě, kempujete nebo brouzdáte po lesích, jste typickým kandidátem na očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování, při kterém dostanete injekci do svalu na paži, může vyvolat mírnou bolest nebo zarudnutí v místě vpichu. Vážné reakce jsou u očkování proti klíšťové encefalitidě ojedinělé.
Očkování, které podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), je velmi účinné. To ale neznamená, že byste se před klíšťaty neměli pečlivě chránit i jinak. Pokud na sobě po návratu z přírody nenajdete žádné klíště, znamená to, že jste se dobře řídili několika důležitými radami.
(pak)
Zdroje:
patient.info/health/tick-borne-encephalitis-immunisation
www.who.int/immunization/diseases/tick_encephalitis/en/
Vzteklina u nás v současnosti nepatří mezi často probíraná témata. Je v našich končinách důvod k obavám z tohoto virového onemocnění nervové soustavy?
Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.
Pneumokoková onemocnění považují lékaři za jedna z nejnebezpečnějších. Mezi obzvláště ohrožené jedince patří děti do 2 let a senioři nad 65 let. Naštěstí existuje způsob, jak osoby v riziku ochránit.