Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!

Tuzemské chladné měsíce jsou oblíbeným obdobím poznávacích a odpočinkových cest do Asie, Jižní Ameriky i Afriky. Vyrazit do těchto exotických destinací bez očkování je ovšem vysoce rizikové. Čím se můžete nakazit?

Útěk před zimou do exotiky? Proč ne, vybavte se ale očkováním!

1. Hepatitida

Poznávání místní gastronomie je pro cestovatele jednou z nejoblíbenějších, ale zároveň velmi rizikových aktivit. Jídla, která nejsou tepelně upravená a snadno se v horších hygienických podmínkách kontaminují, mohou být zdrojem nákazy hepatitidou A. Vakcinace proti této infekční chorobě tedy patří mezi základní cestovatelská očkování.

2. Břišní tyfus

Stejně důležité je i očkování proti břišnímu tyfu – infekčnímu onemocnění vyvolanému bakterií Salmonella typhi. Touto nemocí se mohou turisté nakazit z kontaminované vody i z jídla. Na vakcínu je třeba myslet především při cestách do Asie, Střední i Jižní Ameriky a Afriky. Kromě očkování, které by cestovatelé měli plánovat s několikatýdenním předstihem před odjezdem, je důležitá stálá hygiena rukou během celého zahraničního pobytu. Základem je pak pití pouze balené vody a obezřetnost při konzumaci salátů, ovoce a pokrmů od pouličních prodejců.

3. Vzteklina

Některé lokality si žádají očkování proti vzteklině. Důvodem je velké množství toulavých psů, kteří mohou turisty napadnout. Ochrana před virovým onemocněním centrální nervové soustavy je vhodná při cestách do Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie a subsaharské Afriky.

4. Tetanus

Pokud pečlivě dbáte na běžná „necestovatelská“ očkování a přeočkování, jistě budete mít v pořádku to proti tetanu. Tato vakcinace je při putování za exotikou také potřeba. Raději tedy v rámci přípravy na dovolenou zkontrolujte, kdy jste byli naposledy proti tetanu přeočkováni.

5. Pneumokokové a meningokokové nákazy

Pokud jste již dříve uvažovali o vakcíně proti těmto dvěma onemocněním, cesta do vzdálených zemí možná bude finálním impulsem k akci. Například pro oblíbené Thajsko je typická velká koncentrace osob na mnoha turisticky zajímavých místech – pneumokokové a meningokokové nákazy se zde mohou snadno šířit. Očkování proti těmto onemocněním zajistí ochranu před zdravotními problémy jak při cestování, tak v běžném každodenním životě.

(pak)

Zdroj: https://travel.usnews.com/features/do-you-need-avaccinationfor-your-next-trip

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Váháte s vakcínou proti chřipce? Důvodů k očkování je mnoho

Lidé velmi často považují chřipku za banální nemoc. Toto virové onemocnění však může mít mnoho komplikací a hospitalizace kvůli těžkému průběhu není ničím výjimečným. Víme, kdo by neměl očkování podcenit, a doporučíme, jak ho co nejlépe načasovat.

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková