Úhradu některých očkování čekají změny

Poslanecká sněmovna schválila úpravy týkající se úhrad některých vakcín v rámci veřejného zdravotního pojištění. Které změny by měly začít platit od začátku roku 2018?

Úhradu některých očkování čekají změny

1. Chronicky nemocní a rizikoví pacienti

Měli by mít bez ohledu na věk nově hrazené očkování proti:

Tato změna se týká pacientů:

2. Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV)

V současnosti je tato vakcinace hrazena z veřejného zdravotního pojištění pouze dívkám. Nově by měla být hrazena také chlapcům ve věku 13 let.

3. Úhrada očkování proti pneumokokovým infekcím u kojenců ve věku do 7. měsíce věku

Podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění by měla být možná také ve schématu 2 + 1 (tedy 2 základní dávky a 1 posilovací dávka).

4. Konjugovaná vakcína proti pneumokokům pro osoby nad 65 let

Věková kategorie seniorů nad 65 let měla dosud plně hrazené očkování proti pneumokokům pouze při použití polysacharidové vakcíny. Nově se chystá úhrada očkování konjugovanou vakcínou. Ta má větší efekt a stačí aplikovat pouze jednu dávku. U polysacharidových vakcín je nutné očkování několikrát opakovat. Konjugovanou vakcínu pro seniory doporučuje Národní imunizační komise i Česká vakcinologická společnost. „Navrhované změny odpovídají současnému stavu dostupnosti vakcín a reflektují současné poznatky o epidemiologii infekčních nemocí, kterým lze předcházet očkováním,“ potvrzuje tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Co určuje nová pravidla?

Popsané změny jsou součástí novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně jde o část věnovanou hrazeným službám. Návrh novely je v současné době v legislativním procesu, a může tedy ještě doznat určitých úprav. Ministerstvo zdravotnictví se podle své tiskové mluvčí chystá informovat širokou veřejnost o těchto změnách prostřednictvím médií a na webových stránkách ministerstva.

(pak)

Zdroje:

http://www.vakcinace.eu/

http://www.psp.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Jsou neočkované děti zdravější? Rozhodně ne

Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.

Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků

Očkování proti HPV dosáhlo ve světě skvělých výsledků

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) přineslo své první plody. Vakcína snížila v zemích s vysokou mírou proočkovanosti za posledních 10 let množství nakažených až o 90 %!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková