Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.

Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

O tom, zda očkování způsobuje, nebo nezpůsobuje autismus, se v posledních dvaceti letech mluví víc než dost. Celý příběh začal v roce 1998, kdy dr. Andrew Wakefield z Velké Británie publikoval v prestižním časopise Lancet práci, která ukazovala na souvislost mezi očkováním a vznikem autismu. Studie vyvolala velký rozruch a vědci z celého světa se hned pustili do výzkumu, aby tyto výsledky ověřili. Nepodařilo se to však nikomu, ani těm, kteří se o to hodně snažili.

Vědecké důkazy naprosto jasně hovoří o tom, že naznačená souvislost neexistuje. Různé zájmové skupiny však tyto fámy šíří dál, přestože doktoru Wakefieldovi bylo prokázáno záměrné upravování dat. Kvůli tomuto přečinu ho v Británii zbavili licence k provozování lékařské praxe a jeho práce byla z časopisu Lancet vyškrtnuta.

Stokrát to obraťte, nic nenajdete

Vakcíny byly zkoumány z mnoha pohledů. Byl ověřován účinek hliníku, rtuti a dalších látek přidávaných do vakcín. Byly studovány jak obrovské skupiny dětí bez zvýšeného rizika vzniku některé z poruch autistického spektra, tak tisíce autistů i jejich sourozenců. Výsledky jsou naprosto jednoznačné:

  1. očkování autismus nezpůsobuje a platí to jak pro děti zdravé, tak rizikové,
  2. ani hliník, ani rtuť, ani jiná složka očkovacích látek nejsou příčinou autismu,
  3. hliníkové ani rtuťnaté soli nevyvolávají závažné nebo dlouhotrvající reakce. Žádný důkaz o tom se nenašel.

Tragické následky krátké slávy

Jenže lidé se přesto začali bát dávat své děti očkovat. Například v Evropě tak nastal pokles proočkovanosti proti spalničkám. Důsledky jsou tragické…

Co myslíte, může se doktor Wakefield podívat do očí rodičům dětí, které na spalničky zbytečně zemřely?

(pez)

Zdroje: 

www.vakcinace.eu

www.tribune.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Kdy je lepší očkování odložit

Kdy je lepší očkování odložit

Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Encefalitida hrozí i ze syrového mléka. Jak se chránit?

Klíšťovou encefalitidu sice většinou přenášejí infikovaná klíšťata, nakazit se však můžete i ze syrového, nepasterizovaného mléka. Proč tomu tak je a jak se dá nákaze předejít?

Čím je zaručena bezpečnost vakcín? Dlouhodobým vývojem a pečlivým sledováním

Čím je zaručena bezpečnost vakcín? Dlouhodobým vývojem a pečlivým sledováním

Rodiče, kteří odmítají vakcinaci svých dětí nebo váhají nad některým z povinných očkování, často uvádějí jako argument spornou bezpečnost vakcín. Vývoj a schvalování očkovacích látek ovšem podléhají pečlivé kontrole. Každá vakcína musí být nejen účinná, ale také bezpečná.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková