Zápal plic dokáže i zabít. Ohrožuje hlavně seniory a chronicky nemocné
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
V souvislosti s očkováním často přichází na řadu také téma nežádoucích účinků vakcín. Rozhodně není pravdou, že by se jim odborníci nevěnovali. Nežádoucí účinky naopak pečlivě sledují a průběžně vyhodnocují.
Odkud se však získávají informace o tom, zda měl očkovaný po vakcíně nějaký zdravotní problém? A jak se tyto informace dostanou k příslušným úřadům?
Hlavním zdrojem informací o léčivých přípravcích, tedy i o vakcínách, jsou při jejich používání v praxi jak zdravotničtí pracovníci, tak pacienti. Pokud mají lékař, sestra nebo lékárník podezření, že očkování vyvolalo závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek, jsou povinni to ohlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Na stejné místo můžete podávat svoje hlášení i vy coby pacienti. Využít můžete elektronický formulář, který je k dispozici na internetových stránkách ústavu.
Jakékoli podezřelé nebo neobvyklé reakce je potřeba hlásit, aby se o nich odborníci ze SÚKL dozvěděli a mohli dlouhodobě monitorovat situaci. Pokud by se vyskytlo více podobných reakcí, budou mít šanci podniknout potřebné kroky.
Pokud jste vy nebo váš lékař podali na SÚKL hlášení, pracovníci ústavu ho vloží do databáze nežádoucích účinků. Co se s ním děje dál?
(pak)
Zdroje:
www.szu.cz
www.sukl.cz
Existuje mnoho různých typů zánětu plic. Některé jsou méně závažné, jiné mohou člověka v krátké době i usmrtit.
V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.
Očkování proti příušnicím čekají změny v podobě nového načasování vakcinace. Jak přesně se změní očkovací kalendář? A proč se tato úprava chystá?