Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Černý kašel, příušnice, spalničky a další nemoci, před kterými se lze chránit očkováním, se znovu vrací na scénu. Jednou z příčin je odkládání očkování u dětí na pozdější dobu. Mezi lidmi totiž koluje řada nebezpečných mýtů, které v rodičích budí zbytečné obavy z očkování.

Odložení očkování může dítěti prospět – další nebezpečný mýtus!

Stále více rodičů odkládá očkování dítěte kvůli obavám z nežádoucích účinků vakcín. Média informují, že očkování způsobuje autismus, autoimunitní choroby a další závažné komplikace. Většina z těchto zpráv se však zakládá na nepravdivých informacích. Očkovací látky v současnosti procházejí přísnou bezpečnostní kontrolou a jejich prospěch jednoznačně převažuje nad případnými riziky.

Odborníci navíc přirovnávají očkování ke kapce v moři. Lidský organismus se totiž denně setkává s obrovským počtem cizorodých organismů, které ho mohou ohrozit. Aplikace bezpečné očkovací látky tak pro imunitní systém nepředstavuje žádnou enormní zátěž. Naopak infekční onemocnění si může vybrat mnohem krutější daň a ohrozit život.

Více černého kašle kvůli odkladu vakcinace

Výskyt černého kašle v posledních letech opět vzrůstá. Jedním z důvodů je odkládání očkování, které je součástí pravidelného očkovacího kalendáře. Odložení vakcinace na pozdější dobu přináší více rizik než prospěchu, což potvrzuje rozsáhlý výzkum provedený ve Spojených státech amerických. Z výsledků vyplývá, že v důsledku odložení očkování roste počet případů onemocnění černým kašlem. Velká část pacientů se navíc musí léčit v nemocnici.

Strach z nežádoucích účinků nemůže být dostatečným argumentem pro odložení očkování. Podle dalšího výzkumu totiž vedlejších účinků přibývá s věkem dítěte. Očkováním v řádném termínu se dá těmto vedlejším účinkům předcházet.

Lehké nachlazení není překážkou očkování

Případným komplikacím očkování je samozřejmě nutné se pokud možno vyhnout. Dítě by tak mělo být před každým očkováním bez teplot a v celkově dobré kondici. Lehké nachlazení většinou nepředstavuje překážku pro vakcinaci, jiné obtíže je však třeba nahlásit lékaři. Termín očkování lze po konzultaci s lékařem přesunout.

(holi)

Zdroje:

www.medscape.com/viewarticle/864739

www.healthline.com/health-news/doctors-say-delaying-vaccinations-is-not-ok-021615#2

www.scientificamerican.com/article/delaying-vaccines-increases-risks-with-no-added-benefits/

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!

Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!

Vzteklina u nás v současnosti nepatří mezi často probíraná témata. Je v našich končinách důvod k obavám z tohoto virového onemocnění nervové soustavy?

Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky

Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky

Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Přeočkování nepodceňujte, doplní potřebné protilátky

Pro mnoho očkování je typické, že nestačí aplikovat pouze jednu dávku. Po dokončení základního očkovacího schématu je potřeba absolvovat také přeočkování. Proč tomu tak je a co se stane, když zapomenete?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková