Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky
Zodpovědná ochrana před klíšťaty: očkování a správné návyky
Ochrana před klíšťaty má svá pravidla. Aby byla co nejúčinnější, je potřeba všechny kroky důsledně dodržovat. Nespoléhejte pouze na to, že zrovna na vás se klíště nepřisaje.
Očkování je základ
Nejlepší prevencí klíšťové encefalitidy, kterou přenášejí nakažená klíšťata, je očkování. Probíhá ve třech dávkách a očkovány mohou být i děti. Aby byla ochrana dlouhodobá, neměli byste zapomínat na pravidelné přeočkování. Očkování proti lymeské borelióze dosud neexistuje a o to důležitější je dodržovat zásady ochrany před klíšťaty.
Vybírejte vhodné repelenty
Repelenty s obsahem DEET (látka diethyl-meta-toluamid) by měly být automaticky součástí vaší výbavy. Čím silnější je koncentrace této látky v repelentu, tím lepší je ochrana před hmyzem a před klíšťaty. Právě na klíšťata totiž nemusí slabší repelenty fungovat.
Existují i repelenty určené pouze na oblečení. Tyto spreje by neměly přijít do kontaktu s kůží ani očima, proto důsledně dodržujte návod k použití.
Přírodní bylinné repelenty, se kterými možná máte dobré zkušenosti při ochraně před hmyzem, nebývají na klíšťata účinné.
Chraňte se i na zahradě
Nezapomínejte, že klíšťata se nacházejí nejen v lesích či na loukách, ale mohou být i na zahradě u domu. Zkuste jejich přítomnost minimalizovat jednoduchými opatřeními:
Udržujte krátký trávník bez nečistot.
Odstraňte všechna zákoutí s listím, větvemi či zbytky rostlin.
Oddělte travnatou část zahrady od hustějšího porostu například pomocí kamínků.
Pozor na zákeřnost
Kousnutí klíštěte je většinou bezbolestné, a tak je téměř nemožné ho postřehnout. O to důležitější je při pobytu v přírodě průběžná kontrola oblečení, abyste mohli lezoucí, dosud nepřisáté klíště okamžitě sundat. Vyplatí se nosit:
světlý oděv, na kterém klíště uvidíte,
dlouhé rukávy, aby klíště nemělo okamžitě přístup ke kůži,
dlouhé kalhoty a uzavřené boty.
Velmi praktické je nosit svázané vlasy, aby se snížilo riziko uchycení klíštěte ve vlasech.
Povinnosti po příchodu domů
Důkladná kontrola těla a oblečení hned po návratu z přírody je klíčovým krokem v ochraně před nemocemi, které klíšťata přenášejí. Čím déle je klíště přisáté, tím víc se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nemoci. Zkontrolovat byste měli celé tělo. Zvýšenou pozornost pak věnujte:
podpažím,
tříslům,
podkolenním jamkám,
oblastem za ušima a pod vlasy.
Klíšťata si ráda na těle vybírají místa, která nejsou dobře viditelná a drží se v nich vlhkost.
Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková