Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Jsou většinou mírné a rychle odezní. Neobjeví se u každého a všechny najednou. Ty závažné jsou vzácné. Naopak mít strach z nežádoucích účinků očkování, a nenechat proto své dítě očkovat, to přináší velká rizika.
Očkování je, stejně jako užívání léků, spojeno s určitým nebezpečím nežádoucích účinků. Nicméně výskyt závažných reakcí je vzácný. Vakcíny se totiž před použitím „naostro“ přísně testují. Prospěch z očkování tak výrazně převyšuje rizika a poplašné zprávy šířící se mezi lidmi jsou většinou založeny na nepravdivých informacích. I když se nežádoucí účinky očkování objeví, jsou většinou mírné a odezní během několika dnů.
Podstatou očkování je vpravení cizorodé látky do organismu, které vyvolá v našem těle odpověď. Ta je většinou doprovázena mírnými a nezávažnými příznaky, které se objevují několik hodin po vakcinaci a zpravidla během 2–3 dnů vymizí. S očkováním jsou nejčastěji spojeny tyto komplikace:
Výjimečně může tělo na podání vakcíny zareagovat způsobem, který pro očkovaného představuje riziko. Obavy vzbuzuje například alergická reakce zvaná anafylaktický šok, který se projevuje dušností, chrapotem, sípáním, kopřivkou, bledostí, slabostí, závratěmi a různým stupněm poruchy vědomí. V tomto případě je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Nežádoucím komplikacím se předchází hlavně tak, že nejsou očkováni rizikoví jedinci. Jedná se zejména o:
Sečteno a podtrženo, při dodržení doporučených postupů je riziko vzniku závažných komplikací velmi nízké. Mnohem vyšší je nebezpečí, že neočkovaný člověk onemocní některou ze závažných chorob, proti kterým se očkuje.
(holi)
Zdroje:
www.nhs.uk/Conditions/vaccinations/Pages/reporting-side-effects.aspx
www.immunizeforgood.com/resource-center/side-effects-from-vaccines
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka do školy, nebo ho raději omluvit? Je to jen drobné nachlazení, nebo něco vážnějšího?
Sleduje se v Evropě počet očkovaných osob? Existuje nějaký mezinárodní plán, který určuje priority týkající se vakcinace? Odpovědi na tyto a další otázky přináší zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která hodnotí proočkovanost v Evropě i aktuální poznatky a rizika související s očkováním.