Očkování nezabíjí, ale infekce ano. Zeptejte se v Africe!
Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.
Zářijový nástup dětí do mateřských škol a dalších předškolních zařízení se blíží. A s tím souvisí i téma povinného očkování. Rodiče v této oblasti někdy tápou, proto přinášíme platné zásady pro nadcházející školní rok.
Stanovisko, které vydala Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo školství, popisuje pravidla pro přijímání dětí do mateřských škol od 1. 9. 2017. Souhrn pravidel tato ministerstva vydala, aby všechny úřady i mateřské školy mohly postupovat jednotně. Pravidla vycházejí ze zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.
Pravidelné očkování podle aktuálního očkovacího kalendáře je před přijetím do mateřské školy povinné pro děti, které podle školského zákona nemusí absolvovat povinné předškolní vzdělávání. Výjimkou jsou děti z této věkové kategorie, které mají doklad, že jsou proti nákaze imunní, nebo mají pro očkování trvalé kontraindikace (tj. nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů). Tito jedinci mohou školku navštěvovat i bez povinného očkování.
Vakcinace podle očkovacího kalendáře není pro přijetí do mateřské školy povinná pro děti, které dosáhnou 5 let věku před datem 1. 9. 2017, a musí se tedy podle školského zákona zapojit od následujícího školního roku do povinného předškolního vzdělávání. Děti starší 5 let tedy mohou být od září přijaty do mateřské školy i bez kompletního povinného očkování.
Výše zmíněné povinné předškolní vzdělávání je u nás novinkou, která platí od začátku letošního roku. Stanovuje ho školský zákon a smyslem tohoto pravidla je připravit děti na nástup do základní školy. Povinné předškolní vzdělávání může probíhat i individuální formou, ta má ale svá pravidla.
Čím více dětí nastoupí do mateřských škol s kompletním předepsaným očkováním, tím více se podporuje tzv. kolektivní imunita. Pro tuto formu imunity je důležitá právě co nejvyšší proočkovanost, která pomáhá snížit výskyt původců infekčních onemocnění v populaci. Kolektivní imunita může vést až k vymýcení těchto původců a je velmi důležitá pro děti, které nemohou být očkovány například ze zdravotních důvodů.
(pak)
Zdroj: http://www.mzcr.cz/Verejne/obsah/ockovani-pro-prijeti-do-materskych-skol-v-r2017_3673_5.html
Spalničky, tetanus, černý kašel, tuberkulóza nebo dětská obrna berou v rozvojových zemích každý rok život milionům dětí. Medicína však zná způsob, jak těmto úmrtím zabránit. Je to očkování.
Přestože si očkování řada z nás spojuje především s dětským věkem, chránit může, i pokud je aplikováno v dospělosti. Zjistěte si, zda jste nepromeškali dobu vhodnou pro přeočkování nebo zda vám některé důležité vakcinace zcela nechybí.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.