Hliník ve vakcínách – proč se ho nebát
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.
Akutní respirační onemocnění zahrnují velký počet běžných nachlazení. Jejich průběh bývá mírný a prevence spočívá především v hygienických opatřeních a v zamezení šíření nemocí od infikovaných osob. Jsou však i vážnější infekce dýchacích cest. Proti pneumokokovým onemocněním a chřipce naštěstí máme k dispozici velmi účinnou obranu, konkrétně očkování.
Navzdory dostupnosti antibiotik je pneumokok stále významnou příčinou nemocnosti a úmrtí po celém světě.
V Evropě výskyt invazivního pneumokokového zápalu plic činil 11 až 23 případů na 100 000 osob za rok, ve skupině starších osob to bylo dokonce 16 až 60 případů. Tato čísla však platila před zavedením očkování dětí a dospělých proti invazivním kmenům pneumokoků. Se snižováním cirkulace těchto kmenů v populaci se situace postupně zlepšuje. Očkování navíc chrání nejen před zápalem plic – o podrobnostech se informujte u svého lékaře.
Chřipka je akutní respirační onemocnění, obvykle doprovázené horečkou, bolestí hlavy, krku, svalů a kašlem. Vyvolávají ji viry, které se stále mění, proto není možné se proti ní nechat očkovat jednou provždy. Během epidemií se každoročně objevuje mnoho nemocných se závažným průběhem. Zejména u seniorů mívají těžké chřipky fatální následky. Sezónní vakcíny prokázaly svůj účinek v prevenci chřipky u zdravých dospělých i dětí. Chrání nejen očkované, ale i jejich okolí, které má menší pravděpodobnost, že se nakazí. Očkování je doporučováno všem, zejména osobám, které mají vyšší riziko komplikací chřipky (senioři, chronicky nemocní, těhotné ženy).
Zimní období je každoročně spojeno s nárůstem počtu infekcí dýchacích cest. Nemusíte přitom zbytečně utrácet za léky. Skutečnou prevencí s prokázaným účinkem je očkování.
(pez)
Zdroj: http://www.erswhitebook.org
Možná i ve vás hlodá nejistota: co ten stále omílaný hliník přidávaný do očkovacích látek? Nejsou kvůli němu vakcíny opravdu nebezpečné? Nebojte se, nejsou. Přečtěte si proč.
Tráví váš potomek v létě spoustu času na hřišti či ve velkých kolektivech? Pak byste neměli zapomínat na to, že jde o prostředí, která mohou být zdrojem různých nákaz. Některým z nich se dá naštěstí snadno předcházet očkováním.
Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje závažná onemocnění. Ohrožuje děti všech věkových skupin, ale nejvíc děti mladší dvou let. Naštěstí je možné chránit se před ním očkováním.