Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou

Očkování proti chřipce pomáhá chránit jak před nemocí samotnou, tak před jejími komplikacemi. Letos u nás bude poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína. Vysvětlíme, jak se liší od dosud používané třívalentní vakcíny a proč je očkování proti chřipce důležité.

Je čas na očkování proti chřipce. Nově také čtyřvalentní vakcínou

Chřipka je nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Způsobují ji chřipkové viry A a B. Chřipka není nachlazení. Může mít závažný průběh, a proto je potřeba se před ní chránit všemi možnými způsoby, včetně očkování.

Nově dostupná čtyřvalentní vakcína chrání přede dvěma kmeny A a dvěma kmeny B, a poskytuje tedy lepší ochranu než dosud užívaná třívalentní vakcína. Ta nás chrání přede dvěma chřipkovými kmeny A a jedním kmenem B.

Vakcína má podporu odborníků

Podíl kmenů B na kmenech chřipky kolujících mezi lidmi v uplynulých letech velmi kolísal. „Právě z důvodu omezené předvídatelnosti zastoupení kmenů B doporučila Světová zdravotnická organizace očkování čtyřvalentní vakcínou,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Chřipka může způsobit vážné komplikace především u rizikových skupin populace. Ohroženi jsou zejména:

  1. senioři nad 65 let věku,
  2. pacienti s chronickým onemocněním, například:

Proočkovanost se v rizikových skupinách pohybuje na úrovni 16 %, což je ve srovnání s evropskými hodnotami několikanásobně méně.

Více očkovaných – méně komplikací

Zavedení čtyřvalentní vakcíny může zlepšit povědomí o očkování proti chřipce i zvýšit podíl očkovaných v populaci. Aktuální průzkum totiž ukazuje, že čtyřvalentní vakcína pravděpodobně funguje jako významný motivační prvek:

Chřipku někdy provázejí značné komplikace v podobě zánětu plic nebo srdečního svalu. Jejich léčba často vyžaduje pobyt v nemocnici a bývá náročná a dlouhodobá. Zvýšení proočkovanosti by nejspíš výrazně snížilo počet hospitalizovaných pacientů. Vakcinace také může každý rok zachránit stovky životů.

(pak)

Zdroje:

Výskyt chřipky a událostí s chřipkou spojených v závislosti na proočkovanosti a typu očkovací vakcíny. Tisková zpráva ze dne 20. 2. 2017. Value Outcomes, s. r. o.

V ČR je poprvé k dispozici čtyřvalentní vakcína proti chřipce. Zvýší-li se míra proočkovanosti, může očkování zachránit stovky životů každý rok. Tisková zpráva ze dne 6. 9. 2017. Value Outcomes, s. r. o.

Valentová I. Očkování proti chřipce. Závěrečná zpráva z kvantitativního výzkumu. Stem/Mark, a. s., květen 2017.

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Očkovací kalendáře napříč Evropou se liší

Nejen v České republice, ale na celém světě se očkuje. Proč? Abychom sami sebe a své děti chránili před nebezpečnými chorobami. V každé zemi ale vypadá očkovací kalendář trochu jinak. Podívejme se, jaká je situace v členských zemích Evropské unie.

Kdy je lepší očkování odložit

Kdy je lepší očkování odložit

Rodiče mnohdy nemají jasno v tom, kdy může či nesmí být jejich dítě očkováno. Napovíme, jak lékaři vzhledem k vakcinaci hodnotí nemoc a nežádoucí či alergické reakce.

Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem

Kvalitní informace o očkování? Hledejte ty s odborným garantem

Světová zdravotnická organizace (WHO) se letos v rámci probíhajícího Světového týdne očkování soustředí nejen na bezpečnost a účinnost vakcinace, ale zdůrazňuje také nutnost čerpat informace o očkování z kvalitních zdrojů. Na jednom z nich se právě nacházíte.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková