Dotaz
Dobrý den, minulý týden v úterý jsem byla 1.dávce očkování proti Covidu. Předtím jsem absolvovala test na určení protilátek v krvi jelikož jsem se koronavirem nakazila na začátku října minulého roku. Hladina protilátek byla již nízká- 22 jednotek, takže po poradě s lékařem, vzhledem k tomu, že mám doma osmiměsíční miminko a chci se co nejvíc chránit i právě kvůli němu, mi bylo doporučeno očkování absolvovat. Kojení nebylo bráno za kontraindikaci. Když jsem prošla klasickým Covidem, tak jsem měla několik dní zvýšenou teplotu, únava, bolest hlavy, krku a dusivý kašel.. Nyní po očkovaní to bylo mnohem horší- 2 dny vysoké teploty 39, urputná bolest svalů a kloubů, že jsem byla ráda, že jsem se doplazila na záchod a zpět do postele, bolest hlavy, únava, pískání v uších, bolest ruky, bolest v krku.. Zhruba po 3 dnech se to začalo vracet k normálu.. Stále však pociťuji nepříjemný pálivý pocit na hrudi, především při hlubším nádechu, výdechu.. Nevím, jestli je to běžné, anebo to nějak již řešit se svým lékařem? Mohu i přes těžší průběh vedlejších účinků absolvovat za 6 týdnů i 2.dávku očkování? Nyní je mi 32 let a žádné jiné vážné onemocnění nemám, žádné léky trvale neberu. Moc děkuji.
Odpověď lékaře
15.6.2021
Dobrý den, chápu Vaše rozpaky, teoreticky se mohlo jednat o vedlejší účinky po očkování, mohlo se ale také jednat o paralelně probíhající jiné onemocnění. Pokud pálivý pocit na hrudi přetrvává, doporučuji vyšetření minimálně u praktického lékaře pro vyloučení jiné příčiny potíží. Realizaci 2. dávky očkování doporučuji pro dlouhodobý efekt očkování. Hezký den.
Dotaz
Dobrý den, maminka (75 let) má psoriatickou revmatoidní artritidu a chronickou obstrukční chorobu plic. Je na biologické léčbě, užívá injekce HUMIRA, potlačující imunitu. V dubnu prodělala středně těžký covid, teď si měřila protilátky a má nulu. Obvodní lékařka ji stanovila očkování až na srpen, maminka se na jednu stranu chce očkovat, protože se bojí, že podruhé už by to mohlo být fatální, na druhou stranu nechce očkovat, protože má strach, jaká bude autoimunitní reakce (aby ji nerozjela ataku nemoci) plus také kvůli tomu, že pochybuje o tom, že se jí kvůli té Humiře vůbec očkováním nějaké protilátky utvoří. Můžete nám poradit, jak postupovat? Stanovisko revmatologa opatrné, ani tak ani tak....Předem moc děkuji za pomoc.
Odpověď lékaře
6.6.2021
Dobrý den, na imunosupresivní léčbě (např. biologické) lze očekávat chabou tvorbu protilátek, jak po prodělané nemoci, tak i po očkování. Nějaké dekompenzace základního onemocnění bych se neobával, nesrovnatelně větší riziko je komplikovaný průběh COVID-19. Očkoval bych, i s vědomím, že hladina protilátek nebude třeba dostatečná. Lapidárně řečeno, lepší něco, nežli nic. Hezký den.
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je překážkou k očkování proti koronaviru léčebná kúra přípravkem Candivac, ve kterém se píše, že se "nedoporučuje současná aplikace s imunobiologickými přípravky" a je nutná konzultace s lékařem. Vzhledem k tomu, že se jedná o tříměsíční kúru a během této doby chci očkování podstoupit, nevím, zda je to v pořádku nebo zda s Candivacem raději počkat. Děkuji, s pozdravem V.N.
Odpověď lékaře
28.5.2021
Dobrý den. Candivac obsahuje lyzát nejčastějších patogenních kvasinek a stimuluje imunitní systém v obraně proti nim. Těmi imunobiologickými přípravky se míní spíše biologická léčba, tedy léky ovlivňující některou část našeho imunitního systému. Tam by teoreticky hrozilo přemnožení kvasinek v organizmu. U očkování toto nehrozí, proto bych bez obav očkoval i při užívání Candivacu. Hezký den.
Dotaz
Dobrý den, mám autoimunitní onemocnění štítné žlázy, histaminovou intoleranci a dle imunologických testu zachycenou pozitivitou četných autoimunitních fenoménu s pozitivitou antimuklearnich protilátek a zvýšenou hladinu ENA screen, . Před dvěma lety jsem prodělala hemiparesu s levostrannou zanikovou symptomatologií a trombus ouška LS. Nyní se stav zlepšuje, ale je stále podezření na SLE nebo smíšené onemocnění pojiva, nález na MR vícecrtnenokrsky nespec.gliozy. Je pro mne vhodné očkování proti Covid? Děkuji za informace. EP
Odpověď lékaře
27.5.2021
Dobrý den. Očkování pro Vás vhodné určitě je. Nějaké dekompenzace základního onemocnění bych se neobával, nesrovnatelně větší riziko je komplikovaný průběh COVID-19 a nebo dekompenzace chronických onemocnění při akutním COVID-19. Hezký den.
Dotaz
Dobrý den, včera jsem byla se svým synem (necelé 3 roky) a psem na procházce v lese (Středočeský kraj). Najednou jsem viděla, jak se pes v něčem válí, syn byl kousek přede mnou a běžel k němu. Když jsem doběhla já, zjistila jsem, že jde pravděpodobně o uhynulou kunu. Netuším, jak dlouho tam ležela, byla jí vidět kostra páteře a předních končetin (snad ohlodaná), ale jinak byla celá i s chlupy. Je možné, že na ni syn sahal, ale nevím to jistě. Na rukou má oděrky, po návratu domů jsem si všimla jedné čerstvé. Jaké je riziko, že kuna uhynula na vzteklinu, přestože jsme oficiálně zemí vztekliny prostou? Vlastně si neumím představit, co se jí tak mohlo stát, byla jakoby stočená do klubíčka, hlavu až u zadních nohou, zuby vyceněné; jak to píšu, zní to směšně, ale ta poloha mi přišla nepřirozená, a jak se mi to celé rozleželo, mám najednou hrozný strach. Mám vyhledat lékaře? Předem velice děkuji za odpověď. LS
Odpověď lékaře
4.4.2021
Dobrý den. Česká republika je vztekliny prostá, stav výskytu vztekliny je pravidelně monitorován státní veterinární správou. Proto naštěstí není možné, aby byla Vámi nalezená kuna nakažená vzteklinou. Mohla pojít na zranění či jiné nemoci. Proto není třeba zahajovat postexpoziční profylaxi vztekliny. Jen při takových nálezech dbát (hlavně u dětí) na hygienu rukou. S pozdravem MUDr. Jan Dvořák