Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je bezpečné nechat se očkovat proti nemoci Covid 19 těsně před odletem. Zda nehrozí větší riziko krevních sraženin. Děkuji
Odpověď lékaře
28.6.2021
Dobrý den, obecně platí, že dlouhá cesta letadlem ( nad 5 hodin) je jedním z rizikových faktorů, který zvyšuje riziko trombembolických příhod. Dalšími predispozičními faktory jsou věk nad 70 let, kouření, prodělaná trombembolická nemoc, onkologické onemocnění, chronické srdeční a plicní onemocnění, hormonální antikoncepce , žilní velké varixy a další. Při plošném používání vektorových rekombinantních vakcín proti Covid19 (Vaxzevria a Janssen) jsou z některých zemí světa hlášeny velmi vzácné nežádoucí účinky označované jako syndrom trombózy s trombocytopeníí a tato problematika je předmětem dalšího sledování. Hezký den.
Dotaz
dobry den pane doktore chtela bych se zeptat moje maminka se nechala naockovat na chripku uz mela asi v sobe vir covidu.v zapeti prisly vzysene teloty a po par dnech dusnost uz vedela ze ma covid. najednou teploty ustopily ale dusnost zustala . asi za tri dny znovu teploty 38stupnu a kasel s hleny tak to bylo znova dva dny.v pondeli v podvecer teplta vyletela na 40 stupnu byla dusna a zmatena .zavolali jsme zachranku .v nemocnici maminka do 1 hodiny zemrela lekar nam rekl ze mela uplne rozpadle plice vubec nevedeli co se stalo .lecila se na vysoky tlak a leky na redeni krve . chtela bych se zeptat jestli to mohlo byt po ockovani na chripku jestli to byla sepse nebo cytokinova boure ze to bylo tak rychle .mzi ockovanim na chripku a umrtim bylo 11 dni dekuji
Odpověď lékaře
25.6.2021
Dobrý den, dovolte mi nejdříve vyslovit účast k úmrtí Vaší maminky. Je velmi obtížné posoudit z Vašich údajů, co mohlo být příčinou úmrtí. Nicméně očkovací látka proti chřipce je tzv. neživá očkovací látka, neobsahuje v sobě živý virus a většinou je velmi dobře snášena. Úmrtí po očkování proti chřipce je velmi nepravděpodobné. Očkování proti chřipce nevlivní ani výrazně tíži onemocnění, které může současně probíhat. Pokud uvádíte, že u maminky bylo potvrzeno Covid19, mohlo být spíše toto onemocnění příčinou, případně mohlo dojít k výraznému zhoršení základního onemocnění. Hezký den.
Dotaz
Prosím o info: mám antibiotika DOXYBENE proti borelioze, už ho 14dní beru, balení je na 30dní. 1.očkovací termín 24.6., absolvovat, či zrušit? Vadí, nevadí? Díky.
Odpověď lékaře
21.6.2021
Dobrý den, dotaz a odpověď již s největší pravděpodobností nejsou relevantní, dotaz jsem obdržela až dnes 12.7.2021. Obecně platí, že v době očkování by neměl být člověk akutně nemocný a také by neměl být léčen antibiotiky, je doporučeno očkování až cca 14 dnů po dobrání antibiotik, za předpokladu, že se člověk již cítí zdráv. Chronická zánětlivá onemocnění nejsou ale překážkou v očkování. Hezký den.
Dotaz
Dobrý den. Mám 6ti týdenní miminko. Naším pediatrem je stanoven následující očkovací plán. V 8 týdnech hexa plus pneumokoky plus rotaviry...opakování ve 12ti týdnech a 16 ti týdnech, je to bezpečné hned tři vakcíny najednou pro tak malé miminko? V 10 týdnech nám bylo nabídnuto Bexero, ale prozatím jsem jej odmítla a chtěla bych naočkovat Bexero až v 20 týdnu ( chtěla bych očkovovat meningokoky samostatně). Co si myslíte o třech vakcínách pro tak malé miminko? Jak byste mi doporučil/a postupovat v očkování? Děkuji za odpověd.
Odpověď lékaře
18.6.2021
Dobrý den, přestože chápu, že se Vám může zdát, že je očkování hodně, Vaše miminko je na taková očkování dostatečně silné a fyziologicky připravené. Jeho organismus dokáže zvládnout setkání s „napodobeninami“ původců nemocí a připravit se na setkání s nimi. Očkování jsou zahajována tak brzy, jak je to jen možné, protože skutečná onemocnění by mohla Vaše miminko poškodit na zdraví nebo i ohrozit na životě. Doporučuji důvěřovat Vašemu pediatrovi a ochranu zdraví Vašeho dítěte využít. Očkování vakcínou Bexsero Vám pediatr nabízel brzy právě proto, že největší podíl nemocných a zemřelých na toto onemocnění tvoří děti do 1 roku věku, z toho důvodu je nově toto očkování zdarma, aby ochranu mohlo využít co největší množství dětí bez ohledu na sociální status. Hezký den.
Dotaz
Dobry den, V lednu 2020 mi diagnostikovali Guillainův–Barrého syndrom (GBS). Plazmaferéza nebobyla úspěšná tak použili jako léčbu imunoglobulíny. Stále nejsem na úrovni před nemocí. Citlivost noh od kolen dolů je slabá a chodidel velmi slabá a spíš mám pocit, že je to horší od doby co jsem nastoupil po roce do práce. Můj dotaz se ale týká očkování proti covidu. Nevím jestli mám jít na očkování nebo ne. Co je bezpečnější? Mám trochu strach protože mi nikdo neví říct jak na to bude organizmus reagovat...můžete mi poradit nebo doporučit nějakou konzultaci u specialisty...Velké díky a s pozdravem Igor
Odpověď lékaře
18.6.2021
Dobrý den, Guillain-Barré syndrom je dáván do souvislosti s některými infekčními onemocněními, které mohou fungovat jako spouštěč, například infekce trávicího nebo dýchacího traktu, které onemocnění předcházejí o 2-3 týdny. Uvažuje se i o možné souvislosti s očkováním proti chřipce. Příčinný vztah s očkováním proti chřipce ale nebyl jednoznačně potvrzen a platí, že riziko neurologických komplikací po očkování je řádově nižší, než riziko po skutečném onemocnění. V souvislosti s vakcinací proti Covid 19 ( Comirnaty a Spikevax- mRNA vakcíny) byla vzácně zaznamenána paréza faciálního nervu, ale příčinná souvislost je nejasná. Očkování bych tedy spíše doporučila. Konzultace je možná na některém pracovišti zabývajícím se očkováním, například na pracovištích společnosti Avenier. Hezký den.