Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?
Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.
Řada rodičů se obává očkování kvůli nepříjemným nežádoucím účinkům. Ty jsou však většinou mírné a během několika dnů odezní. Dítě navíc neohrožují na zdraví, na rozdíl od případné infekce, proti které se očkuje.
Přesto se vyplatí vědět, jaké vedlejší účinky můžete po vakcinaci čekat. A hlavně jak svému potomkovi ulevit.
Nejčastější nežádoucí účinky
Zvýšená teplota
Nejčastějším nežádoucím účinkem očkování je zvýšená teplota, která obvykle nepřesahuje 38,5 °C. Teploty by měly během dvou dnů po aplikaci vakcíny ustoupit. Po dohodě s lékařem můžete při teplotě nad 38 °C podávat léky, například ve formě čípků. Pokud však teploty neustupují nebo přesahují 38,5 °C, raději navštivte dětského lékaře.
Zarudnutí a bolestivost v místě vpichu
Na kůži se po očkování může objevit boulička se zarudnutím a otokem v okolí. Na bolestivé místo přikládejte chladivé obklady, a to po dobu 10–20 minut několikrát denně. Jestliže chlazení potomkovi neuleví, po dohodě s lékařem můžete místně nebo celkově podávat léky proti bolesti. Někteří odborníci doporučují pro zmírnění bolestí při očkování nechat dítě vypít 1–2 minuty před aplikací vakcíny trochu vody s cukrem.
Neklid, podrážděnost a snížená chuť k jídlu
Po očkování se dítě může několik hodin chovat trochu jinak než obvykle. Některé děti bývají podrážděné a trpí nespavostí, další jsou zase více spavé a odmítají jíst. Po očkování se vyplatí nechat dítě v klidném prostředí domova. Výrazně také pomáhá, když budete ratolest často chovat.
Kožní vyrážka
Mírná kožní vyrážka se někdy objeví po očkování proti planým neštovicím nebo proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Rozvíjí se se zpožděním 7–14 dnů po aplikaci vakcíny a během několika dnů samovolně ustoupí bez jakékoli léčby.
Důležité je předcházet případným komplikacím. Dítě by proto mělo být před každým očkováním bez teplot a v dobré kondici. Lehké nachlazení většinou nepředstavuje překážku pro očkování, jiné obtíže však raději lékaři předem hlaste. Termín očkování může lékař po dohodě s vámi přesunout.
Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?
Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta, například prodloužený víkend v některé z evropských metropolí, vyžaduje v tomto směru pozornost. A to hned z několika důvodů.
Myslíte si, že očkování nebo neočkování je jen čistě vaše věc? Bohužel není. Neočkování zdravých dětí podrývá kolektivní imunitu a tím zabíjí ty, kteří očkováni být nemohou. Tak končí i příběh Maximiliana Schoenbohma.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková