Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům
Na letní tábor jedině s očkováním proti meningokokům
Pokud jste doposud váhali s očkováním svých dětí proti meningokokovým infekcím, blížící se odjezd na tábor či soustředění je ideální příležitostí přistoupit k ochraně v podobě vakcinace. Proč mohou být právě tyto prázdninové akce rizikové?
Mnoho rodičů si je vědomo nebezpečí nákazy meningokokem u dospívajících – jednou z nejohroženějších skupin jsou totiž mladí lidé ve věku 15–20 let. Důležitá je ale i řádná ochrana dětí školního věku. Očkování proti meningokokům pro věkovou kategorii 11–12 let doporučuje mimo jiné i Americká pediatrická akademie.
Nebezpečím je kolektiv
Meningokokové infekce se šíří kapénkovou formou, například kašlem či kýcháním. Rizikové jsou tedy velké kolektivy, zvlášť pokud se nacházejí v uzavřeném prostoru. Pobytu v takovém prostředí se děti téměř na žádném táboře nevyhnou. Bakterie se nacházejí často v nosohltanu zdravých osob, které je mohou coby bacilonosiči šířit dál. Rizikem je především:
pití více dětí ze stejné lahve,
sdílení příboru nebo hromadná konzumace jednoho jídla,
velká fyzická námaha.
I když vypravíte děti na tábor již očkované, vysvětlete jim, že by jídlo a pití měly jíst pouze ony samy. Stejně tak by v táborovém programu měly vždy dodržovat naplánovaný odpočinek.
Očkování chrání před vážnými následky
Meningokok, tedy bakterie Neisseria meningitidis, může způsobit meningitidu (zánět mozkových blan), zápal plic i sepsi, lidově označovanou jako otrava krve. Až ve 20 % případů zanechávají meningokokové infekce trvalé následky. Očkováním, které chrání proti meningokokům typu A, C, W 135 a Y, tedy lze zabránit velmi nepříjemným následkům. Mohou mít podobu neurologických problémů, postižení srdce či ztráty sluchu a zraku.
Buďte o krok napřed
Meningokokové infekce se v těle šíří velice rychle, proto je prevence v podobě očkování tak důležitá. V případě nákazy se může zdravotní stav zhoršit v rámci desítek minut či několika hodin – nutností je pak okamžitá léčba. Očkování tedy ochrání vaše děti, až budou mimo domov. A vy budete vědět, že jste udělali pro jejich zdraví vše, co bylo potřeba.
Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.
Možná už jste slyšeli názor, že očkování děti nijak nechrání. Že jsou naopak více nemocné, a dokonce mohou trpět různými poruchami, například autismem. Jedná se však o mýtus, který odborníci vyvrátili rozsáhlými vědeckými studiemi.
Antibiotika v očkovacích látkách budí u některých rodičů obavy – především kvůli riziku alergických reakcí. Ty ale bývají zcela ojedinělé. Prozradíme, jaký význam antibiotika přidávaná do vakcín mají.
Dobrý den paní doktorko,
Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů.
Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017.
Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019.
Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář.
Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní.
Dekuji moc za radu.
Dobrý den,
odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková