Očkování před nástupem do školky: znáte aktuální pravidla?

Zářijový nástup dětí do mateřských škol a dalších předškolních zařízení se blíží. A s tím souvisí i téma povinného očkování. Rodiče v této oblasti někdy tápou, proto přinášíme platné zásady pro nadcházející školní rok.

Očkování před nástupem do školky: znáte aktuální pravidla?

Stanovisko, které vydala Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo školství, popisuje pravidla pro přijímání dětí do mateřských škol od 1. 9. 2017. Souhrn pravidel tato ministerstva vydala, aby všechny úřady i mateřské školy mohly postupovat jednotně. Pravidla vycházejí ze zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Kdy je očkování povinné a kdy ne?

Pravidelné očkování podle aktuálního očkovacího kalendáře je před přijetím do mateřské školy povinné pro děti, které podle školského zákona nemusí absolvovat povinné předškolní vzdělávání. Výjimkou jsou děti z této věkové kategorie, které mají doklad, že jsou proti nákaze imunní, nebo mají pro očkování trvalé kontraindikace (tj. nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů). Tito jedinci mohou školku navštěvovat i bez povinného očkování.

Vakcinace podle očkovacího kalendáře není pro přijetí do mateřské školy povinná pro děti, které dosáhnou 5 let věku před datem 1. 9. 2017, a musí se tedy podle školského zákona zapojit od následujícího školního roku do povinného předškolního vzdělávání. Děti starší 5 let tedy mohou být od září přijaty do mateřské školy i bez kompletního povinného očkování.

Důležitá inovace

Výše zmíněné povinné předškolní vzdělávání je u nás novinkou, která platí od začátku letošního roku. Stanovuje ho školský zákon a smyslem tohoto pravidla je připravit děti na nástup do základní školy. Povinné předškolní vzdělávání může probíhat i individuální formou, ta má ale svá pravidla.

Ochrana pro všechny 

Čím více dětí nastoupí do mateřských škol s kompletním předepsaným očkováním, tím více se podporuje tzv. kolektivní imunita. Pro tuto formu imunity je důležitá právě co nejvyšší proočkovanost, která pomáhá snížit výskyt původců infekčních onemocnění v populaci. Kolektivní imunita může vést až k vymýcení těchto původců a je velmi důležitá pro děti, které nemohou být očkovány například ze zdravotních důvodů.

(pak)

Zdroj: http://www.mzcr.cz/Verejne/obsah/ockovani-pro-prijeti-do-materskych-skol-v-r2017_3673_5.html

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.

Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!

Při podezření na vzteklinu je třeba jednat okamžitě!

Vzteklina u nás v současnosti nepatří mezi často probíraná témata. Je v našich končinách důvod k obavám z tohoto virového onemocnění nervové soustavy?

Sezóna klíšťat je tady. Chráníte se dostatečně?

Sezóna klíšťat je tady. Chráníte se dostatečně?

Klíšťová encefalitida patří mezi nemoci, které přenášejí nakažená klíšťata. Jedná se o nepříjemný a nebezpečný zánět mozku nebo mozkových blan. Už jste se nechali očkovat? A víte, proti čemu přesně vás tato vakcína ochrání?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková